אם אתם גרים בדירה ושמעתם שמשאבת חום יכולה לחסוך לכם הרבה כסף על חימום מים, כנראה שכבר שאלתם את עצמכם: האם זה בכלל אפשרי בדירה? איפה שמים את היחידה החיצונית? מה יגיד ועד הבית? האם השכנים ישמעו את הרעש?
שאלות טובות. התשובות לא פשוטות, וחשוב לדעת אותן לפני שמקבלים החלטה. בישי מערכות מים סולאריות אנחנו עוסקים במערכות חימום מים לבניינים משותפים מאז 2003, ובמאמר הזה נפרוש לכם את כל התמונה בלי אותיות קטנות: מתי משאבת חום דירתית היא בחירה מצוינת, מתי היא בעייתית, ומה בדיוק צריך לבדוק לפני שמתחייבים.
אם יש לכם שאלות ספציפיות על הדירה שלכם, מוזמנים להתקשר ישירות לישי: 050-7773311.
איך עובדת משאבת חום לחימום מים ומה הופך אותה ליעילה

משאבת חום לחימום מים, הידועה גם כ”דוד משאבת חום”, פועלת על עקרון זהה למזגן – רק בכיוון הפוך. בניגוד למזגן שלוקח חום מהחדר ופולט אותו החוצה, משאבת החום לוקחת חום מהאוויר שבחוץ (אפילו בטמפרטורות נמוכות יחסית) ומעבירה אותו למיכל המים.
התהליך עובר בארבעה שלבים. ראשית, מאייד (evaporator) סופג חום מהאוויר לתוך חומר קירור גזי. שנית, מדחס (compressor) מעלה את הלחץ ואת הטמפרטורה של הגז. שלישית, מעבה (condenser) מעביר את החום הזה למים בתוך המיכל. ובשלב האחרון, שסתום התפשטות מוריד חזרה את לחץ הגז והמחזור מתחיל מחדש.
התוצאה: על כל קילוואט חשמל שהמכשיר צורך, הוא מפיק 3-4 קילוואט של חום לתוך המים. זה מה שקוראים COP – מקדם ביצועים. COP של 4 פירושו שאתם מקבלים 4 יחידות אנרגיה בחינם מהאוויר על כל יחידת חשמל ששילמתם. לפי Times of Israel, משאבת חום יעילה פי 2.5 עד 4 מדוד חשמלי רגיל, ויכולה לחסוך לדייר ₪500 עד ₪1,500 בשנה.
זו הסיבה שמשאבות חום לחימום מים הפכו לאחת הטכנולוגיות הפופולריות ביותר לחימום מים בעולם. ובישראל יש לכך יתרון נוסף: קיץ ארוך, חורפים מתונים יחסית, וטמפרטורות אוויר שנשארות גבוהות רוב השנה – מה שמאפשר ל”משאבת חום למים” להפיק חום מהאוויר ביעילות גבוהה לאורך רוב החודשים.
יש גם את מחמם המים ההיברידי – שמשלב מיכל חשמלי עם יחידת משאבת החום. בגישה זו, יחידת החום פועלת בתנאים הנוחים, וגוף חימום חשמלי רגיל קופץ להשלים בתנאי קיצון. זה הפתרון הגמיש ביותר לדיירים שלא רוצים להיות תלויים לחלוטין בטכנולוגיה אחת.
האם משאבת חום דירתית מתאימה לדירה בבניין משותף בישראל
כאן נכנסים הפרטים הקריטיים. משאבת חום לדירה שונה ממשאבת חום לבית פרטי בכמה נקודות מהותיות, וחשוב להבין אותן לפני שמתקדמים.
היחידה הפנימית – מיכל המים – בדרך כלל גדולה יותר מדוד חשמלי רגיל. מדברים על מיכל בגובה של כ-1.5 עד 1.8 מטר ועומק של 50-60 ס”מ. היא נכנסת במחסן שירות גדול, בחדר מכונות, או בפינה מתאימה בדירה – אבל לא בכל ארון פינתי. בדירות קטנות מאוד, כמו דירות 2-3 חדרים ישנות, הנושא הזה דורש תכנון מוקפד.
היחידה החיצונית – זו שמוציאה את החום מהאוויר – דומה ליחידה חיצונית של מזגן. היא צריכה לשבת במקום עם אוורור מספיק: מרפסת שירות, גג, או צד חיצוני של הבניין. כאן מתחילה שאלת ועד הבית.
חשוב גם לדעת: ביחידות האינוורטר המודרניות, יחידת משאבת החום עובדת ברמת רעש של כ-45 עד 55 דציבל, דומה לשיחה רגועה ברקע, לפי תקן ENERGY STAR האמריקאי. זה לא שקט מוחלט, אבל בהחלט לא מטריד כמו מזגן ישן.
גורם נוסף שדיירים לא תמיד חושבים עליו: משאבת חום שואבת אוויר ופולטת אוויר קר (שהוצא ממנו החום). אם היחידה על מרפסת שירות סגורה ורטובה, האוורור לא יספיק והמכשיר יאבד מיעילותו. הטכנאי שלכם צריך לחשב את נפח האוויר הזמין לפני שמחליטים על מיקום.
התקנה בדירה: מרפסת שירות, גג וחלופות נוספות
השאלה הראשונה שכל בעל דירה צריך לשאול היא: איפה שמים את היחידה החיצונית?
האפשרויות הנפוצות בדירות ישראליות:
- מרפסת שירות: הפתרון הנוח ביותר. היחידה ממוקמת על הרצפה של המרפסת, מחוברת צנרת קצרה לתוך הדירה. אוורור מספיק ואין חדירה לחצר הבית המשותף.
- גג הבניין: פתרון מצוין מבחינת אוורור, אבל מצריך צנרת ארוכה יותר, ותמיד מחייב אישור ועד בית ולרוב גם החלטת אסיפת דיירים.
- חצר/גינה: רלוונטי בבניינים נמוכים עם גישה לחצר פרטית. אחרת, שוב – אישור ועד.
- חזית הבניין: פחות נפוץ, דורש בדרך כלל אישור ועדת תכנון עירונית בנוסף לועד הבית.
אם אין לכם מרפסת שירות גדולה מספיק, זה לא בהכרח סוף הסיפור – צריך לבדוק את האפשרויות עם טכנאי מנוסה לפני שמרימים ידיים.
דרישות רעש ואיך להתמודד איתן בבניין משותף
אחד הפחדים הכי נפוצים הוא ש”השכנים ישמעו”. זה חשש לגיטימי, אבל בר ניהול.
בטכנולוגיית האינוורטר של משאבות חום מודרניות, הרעש נמוך משמעותית מהדגמים הישנים. 45-55 דציבל זה בערך רמת הרעש של מקרר ביתי פעיל. להשוואה: שיחה ברמה רגועה נמדדת בכ-60 דציבל, וטלוויזיה בנפח ממוצע בכ-70 דציבל. זה לא שקט מוחלט, אבל בהחלט לא מטריד.
הבעיה האמתית ברעש לא נובעת מהדציבלים עצמם, אלא ממיקום גרוע. יחידה שמותקנת ממש ליד חלון שינה של שכן, או שמועברת רטט ישיר לקיר בטון משותף, עלולה לגרום לאי-נוחות. לכן המיקום הוא קריטי ולא ניתן להתפשר עליו.
כמה כללי אצבע שעובדים בשטח:
- מרחק של לפחות 1.5 מטר מחלון פתוח של שכן
- הימנעות מהצמדה ישירה לקיר בטון משותף ללא ריפוד רטט
- שימוש בבסיס גומי או קפיצים נגד רעידות תחת היחידה
- בחירת יחידה עם טכנולוגיית אינוורטר – שקטה יותר ב-5-10 דציבל מדגמים ישנים
- הצבת היחידה כך שפתח פליטת האוויר פונה לחלל פתוח ולא לקיר
אם הבניין שלכם כבר סובל מסכסוכי שכנים על רעש (מזגנים, מוסיקה, ילדים), שווה לדון בנושא עם ועד הבית מראש ולהכין תכנית מיקום מסודרת. הצגת תוכנית מקצועית עם מפרט רעש – הרבה יותר טובה מלהגיע עם ״מזגן חדש״ שגרם להפתעה.
אישור ועד בית – מה חובה, מה מומלץ ואיך מתנהלים נכון
זה הנושא שהכי מעכב את ה”כן” של בעלי דירות שרוצים להתקין משאבת חום.
מה קובע החוק: לפי חוק המקרקעין, כל שינוי ברכוש המשותף – כולל גג הבניין וחזית הבניין – מחייב הסכמה של כלל הדיירים. אם אתם מתכננים להניח את היחידה על הגג, אתם צריכים אסיפת דיירים ורוב מסוים (לרוב 75% לפי חוק).
אם היחידה נשארת על המרפסת הפרטית שלכם בלבד – מבחינה משפטית לא תמיד צריך אישור. אבל מנסיוננו, תמיד עדיף לדווח לוועד הבית מראש ולשמור על יחסים טובים עם השכנים. זה בניין, לא מלון – הבעיות יגיעו אם תתעלמו מהן.
לרשימת כל מה שועד הבית צריך לדעת לפני הגשת בקשות כאלה, ראו את הצ’קליסט לועד בית נכנס שהכנו – הוא כולל גם פרק על מערכות חימום מים ואחריות על שינויים ברכוש המשותף.
כשאתם ניגשים לועד הבית, הביאו:
- תוכנית ההתקנה עם מיקום מדויק של היחידה
- מפרט טכני כולל רמת רעש של הדגם שבחרתם
- הצהרה מה תהיה ההשפעה על הרכוש המשותף (אם בכלל)
- שאלו את ישי: 050-7773311 – הוא יכול לסייע בהכנת המסמכים הנכונים
עלות משאבת חום דירתית – כמה עולה ומה זמן ההחזר
שקיפות מלאה: מחמם מים היברידי טוב לא זול. אבל הכלכלה מספרת סיפור אחר.
עלות רכישה והתקנה של משאבת חום לחימום מים בישראל נעה בין ₪4,000 ל-₪8,000, לפי חימומית – כתלות בגודל המיכל, מותג היחידה ומורכבות ההתקנה. בפרויקטים שדורשים גם שדרוג חשמל ותוספת צנרת, מגיעים לטווח העליון. בהחלפה פשוטה של דוד חשמל ישן – לרוב ב-₪4,000-5,500.
ועכשיו לצד השני של המשוואה: לפי גדיר מערכות, עלות השימוש השנתית הממוצעת במשאבת חום לחימום מים עומדת על כ-₪640 לשנה, לעומת כ-₪1,800 לשנה בדוד חשמלי – חיסכון של כ-65% ושל ₪1,160 בשנה. זמן ההחזר: בין 3.5 ל-7 שנים, תלוי בעלות ההתקנה ובהרגלי השימוש שלכם.
לשם השוואה נוחה:
- דוד חשמלי רגיל: כ-₪1,800 לשנה בהוצאות חשמל
- משאבת חום לחימום מים: כ-₪640 לשנה – חיסכון שנתי של ₪1,160
- משאבת חום משולבת דוד שמש (היברידי): חיסכון של עד 80% בעלויות אנרגיה לחימום מים, לפי חימומית
בבנייה חדשה המספרים אפילו טובים יותר: לפי Times of Israel, עלות הוספת משאבת חום בפרויקט חדש עומדת על כ-₪4,500 לדירה – עם חיסכון שנתי צפוי של ₪500 עד ₪1,500. ובניינים חדשים בישראל כבר מחויבים לכלול אמצעי חסכון ב-2026 – הרגולציה מובילה לכיוון הזה ממילא.
מתי כדאי – ומתי לא כדאי – להתקין משאבת חום בדירה
נהיה ישירים: לא כל דירה מתאימה, ולא כל שלב בחיים הוא הנכון לכך.
כדאי לשקול משאבת חום דירתית אם:
- יש לכם מרפסת שירות גדולה או גג פרטי עם מקום ואוורור מספיק
- אתם מתכננים להישאר בדירה 5 שנים ויותר (זמן החזר ריאלי)
- הדוד החשמלי הקיים שלכם ישן וזקוק להחלפה – זו הזדמנות
- אתם משלמים חשמל גבוה על חימום מים ורוצים לצמצם
- הבניין שלכם אמנם ישן, אבל ועד הבית גמיש ופתוח לשיפורים
כדאי לעצור ולחשוב פעמיים אם:
- הדירה קטנה ואין מקום ריאלי ליחידה פנימית (מיכל כ-1.6 מ’ גובה)
- ועד הבית שלכם ידוע בקשיחותו ובבעיות עם כל שינוי
- אתם גרים בקומה ישירות מתחת לשכן רגיש לרעש ואין פתרון מיקום
- אתם מתכננים למכור את הדירה בשנה-שנתיים – לא תספיקו להחזיר
- הבניין ישן מאוד עם תשתית חשמל שדורשת שדרוג לפני ההתקנה
השוואת מחירים: משאבת חום לעומת אפשרויות אחרות לחימום מים בדירה
כשדנים ב”משאבות חום השוואת מחירים”, חשוב להסתכל על הכלכלה לאורך חמש שנים ולא רק על המחיר הראשוני.
דוד חשמלי רגיל עולה ₪1,000-2,000 ברכישה, אבל מוציא ₪1,800 לשנה בחשמל. בחמש שנים זה ₪9,000 על אנרגיה. דוד שמש עולה ₪3,500-5,000 ברכישה ומוציא כ-₪220-440 לחודש בעונת החורף (שאר השנה כמעט בחינם). משאבת חום עולה ₪4,000-8,000 ברכישה אבל מוציאה רק ₪640 לשנה כל השנה.